ADOPT – postawa OTWARTOŚCI i PRZYJĘCIA jako kluczowa postawa w gabinecie (psycho)terapeutycznym

Prosta w nazwaniu – czasami jakże trudna do zrealizowania z gabinecie terapeutycznym. Postawa akceptacji. Przyjęcia. Angielskie słowo oddaje ją w pełni, w polskim trudno znależć mi jedno, najbardziej odpowiednie określenie. ADOPT – zaczerpnięte z książki The Solution Focused Brief Therapy Diamond Elliott Connie i Adam Froerer.
A – as autonomy. Autonomia osoby klienckiej to świętość.
D – as difference. Ja rozumiem to jako akceptację dla różnorodności. Każda przychodząca do gabinetu osoba jest niepowtarzalnym, jedynym w swoim rodzaju Człowiekiem. Bez znaczenia, czy i jaką diagnozę/etykietę przynosi ze sobą na sesję.
O – as outcome. Pracujemy poszukując z osobą kliencką najlepszego możliwego rozwiązania. Najlepszego możliwego rozwiązania ze świata osoby klienckiej. Nie mojego, nie terapeuty. Niezależnie od tego, co roiłoby się w mojej głowie, to osoba kliencka wraca potem do swojego świata. A… i jeszcze warto pamiętać, że obszar rozwiązań zazwyczaj nie leży w obszarze problemu (to zdanie pomaga mi zatrzymywać się, kiedy mój spektralny mózg podpowiada najlepsze, najprostsze no i oczywiste rozwiązania)
P – as presuppose. Złożenie, że każdy ma zasoby i każdy posiada kompetencje do wyjścia z nawet najczarniejszej sytuacji. Ale też, że każdy przychodzi z najlepszą możliwą wersją siebie na dany moment.
T – as trust. Czyli zaufanie do potencjału osoby klienckiej. Do jej zdolności odnalezienia się w świecie, do odszukania własnej sprawczości. Do życia bez terapii:).

W następnych dniach napiszę trochę więcej o poszczególnych składowych.

https://www.linkedin.com/in/patrycja-frania/

(Visited 31 times, 1 visits today)

Leave A Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *